Cumartesi , 31 Ocak 2015
Son Haberler
Anasayfa » Rus Kültürü » Rus Filmi: Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor (Москва слезам не верит)

Rus Filmi: Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor (Москва слезам не верит)

Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor 1979 SSCB yapımı romantik komedi filmidir. Özgün adı Moskva slezam ne verit (Москва слезам не верит) olan film İngilizce konuşulan ülkelerde Moscow Does Not Believe in Tears (Moskova Gözyaşlarına İnanmıyor) adıyla gösterime sunulmuştu.

Senaryosunu Valentin Chernykh’in yazdığı filmi Vladimir Menshov yönetmiş başlıca rollerinde Vera Alentova, Irina Muravyova, Aleksey Batalov ve Raisa Ryazanova oynamışlardır. Filmin başrol oyuncusu Vera Alentova yönetmenin eşidir. Çekimleri tamamen Moskova’da gerçekleştirilen “Aşk Gözyaşlarına İnanmıyor”, Mosfilm stüdyolarında yapılmıştır.

İlk gösterimi Şubat 1980′de Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yapılan film bu festivalin büyük ödülü olan Altın Ayı ödülüne aday gösterilmiş, 1981yılında ise ABD’de En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü’nü kazanmıştır.

Bu melodramatik filmde 1950′li yıllarda taşradan gelmiş 3 genç kızın Moskova’da aynı pansiyon odasında başlayan ve 20 yıla yayılan öyküleri, umutları, hayalleri, aşkları ve hayal kırıklıkları anlatılmaktadır.

Her Rusya vatandaşının en az bir kere izlediği bu filmi eğer izlemediyseniz muhakkak izlemenizi öneririm.

1311667947_b13b19539985e5e598c37eaa61f

Bir önceki gönderimiz olan Neden Rusça? başlıklı makalemize göz atmanızı öneririz. Rusyam.Com Rusça dersler veren bir portaldır.

Takip et!

Şükrü Özdemir

Moscow State Pedagogical University, PhD. Student


E-mail: sukru@istanbul.com
Takip et!

Latest posts by Şükrü Özdemir (see all)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>